aclik-grevi-basladi

50 gönüllü ‘Öcalan ile görüşülsün’ talebiyle açlık grevi başlattı

“Öcalan ile görüşme” talebiyle 50 gönüllü Diyarbakır DBP il binasında açlık grevine başladı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Özgür Kadın Kongresi (KJA) tarafından PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşme yapılması talebiyle süresiz ve dönüşümsüz olarak başlatılan açlık grevi eylemine giren 50 isim belirlendi.

İsimler arasında DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, İmralı Heyeti’nden Ceylan Bağrıyanık, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Ebru Günay ve Cengiz Çiçek de yer alıyor.

Açlık grevi açıklamasının Kürtçesi DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Türkçesi de DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel tarafından yapıldı.

Tuncel şu ifadelere yer verdi:

“15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 52 gün geçmiş olmasına, bu süreçte darbecilerin İmralı Adasına dönük fiili bir müdahalesinin olduğunun kesinleşmesine rağmen, Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumuna dair bir tek objektif bilgi edinebilmiş değiliz.

“31 Ağustos deklarasyonumuzda açıkladığımız gibi Öcalan’a dönük bu hukuk ve ahlak dışı uygulamayı sineye çekmemiz beklenemez. Milyonların umut bağladığı bir siyasi önderi yok saymamızı, kendisinden haber alınmasının bile engellenmesini normal karşılamamızı kimse bizden beklememelidir.

“510 gündür sürdürdüğümüz her türlü siyasi, hukuki, diplomatik, insani çaba hükümet tarafından boşa çıkarılmıştır. Bu nedenle Öcalan’la avukatları, aile üyeleri veya siyasi bir heyetimiz yüz yüze görüşüp kendisinden sağlıklı bir haber alıncaya kadar yeni bir süreç başlatma kararı almış bulunmaktayız.

“Bu çerçevede; aramızdan 50 gönüllü arkadaşımız 5 Eylül tarihi itibariyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklardır. Bu açlık grevinin tek talebi, Öcalan ile hukuk kuralları çerçevesinde görüşme yapılmasıdır.”

50 isim

Açlık grevi yapacak isimler:

Nadir Yıldırım, Selma Irmak, Berdan Öztürk, Dilek Öcalan, Ferhat Encü, Ebru Günay, Cengiz Çiçek, Sebahat Tuncel, Gülcihan Şimşek, Zeynel Mat, Mehmet Candemir, Uğur Bayrak, Zeki Baran, Murat Döner, Leyla Güven, Hasip Yalnıç, Zeynep Karaman, Ceylan Bağrıyanık, Berfin Emektar, İbrahim Halil Yıldırım, Nazım Hikmet Çalışkan, Abdullah Tarhan, Zeynel Doğan, İslam Dağdeviren, Bekir Kaya, Mehmet Ali Tunç, Beritan Tayan, Bayram Demir, Berivan Özlem Kutlu, Yıldız Çetin, Rukiye Eryılmaz, Hasan Güngör, Zelal Abiş Birtane, Hayrettin Satar, Hüseyin Çelik, Necmi Dilmaç, Bayram Akman, Abdulkadir Çalışkan, Siyamend Yaruk, Arif Akkaya, Abbas Ercan, Arzu Karaman, Elif Haram, Semra Karaduman, Talat Emre, Rıfat Roni, Sinan Ekinci, Nalan Göze, Yusuf Ziya Yavuz, Yusuf Sökmen.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …