mark-toner-16-eylul

ABD: Bass, ABD hükümeti adına konuştu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, belediyelere olağanüstü hal kapsamında kayyum atanmasına ilişkin eleştirileri nedeniyle tepki gören ABD’nin Ankara Büyükelçisi Bass’ın Amerikan hükümeti adına konuştuğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

Toner, 28 belediyeye olağanüstü hal kapsamında kayyum atanmasına ilişkin eleştirileri nedeniyle Türkiye’nin tepki gösterdiği ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın sözlerine ilişkin değerlendirmesi soruldu.

“(Büyükelçi Bass) Türkiye’deki büyükelçimiz olmayı sürdürüyor. Başkan ve Dışişleri Bakanı’nın tam güvenine sahip” diyen Toner, Büyükelçi’nin bu sözleriyle Türkiye’nin içişlerine karıştığı yönündeki görüşlere katılmadığını belirtti.

Büyükelçi Bass’ın açıklamalarını desteklediklerini belirten Toner, “Türkiye’de demokrasinin durumu ya da insan haklarıyla ilgili bir görüş ayrılığımız olduğunda bu kaygılarımızı paylaşabileceğimiz kadar güçlü ilişkilere sahip olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

Toner, “Bu açıklama Büyükelçi Bass’ın kendi inisiyatifi mi yoksa hükümetin mi?” şeklindeki bir soru üzerine, “Bir büyükelçi konuştuğunda bu her zaman ABD hükümeti adınadır” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, 24’ü DBP’li 28 belediyeye kayyum atanması sonrasında, resmi internet sitesinden yaptığı duyuruda, Türkiye’nin güneydoğusundan gelen çatışma haberlerinin endişe verici olduğu belirtilerek, “Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz” demişti.

Büyükelçi John Bass’in yaptığı bu açıklamayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Türkiye’nin iç işlerine müdahale ve tahrik unsuru” olarak değerlendirmiş, “Dost ve müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri, bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir” ifadelerini kullanmıştı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …