Chris-Stephenson

5 yıl hapsi istenen akademisyen Chris Stephenson beraat etti

Çantasında HDP’nin Newroz davetiyesini bulundurduğu için yargılanan akademisyen Chris Stephenson beraat etti.

Çantasında HDP’nin Newroz bildirisi bulunduğu için ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açılan akademisyen Chris Stephenson beraat etti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Stephenson hakkında ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla bir yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Stephenson’ın bugün görülen duruşmasında savcının beraat talebi mahkeme tarafından kabul edildi.

Kararın ardından Stephenson, mahkeme koridorunda tebrikleri kabul etti. Kendisine destek amacıyla orada bulunan arkadaşları ise alkışlarla destek verdi.

“İfade özgürlüğü kazanacak”

Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşma öncesi ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzaladığı gerekçesiyle tutuklanan ve ardından tahliye edilen akademisyenler Meral Camcı ve Esra Mungan’ın da katıldığı bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamayı okuyan Prof. Dr. Yaman Akdeniz “Çantasında siyasi parti broşürü bulundurmak suç değildir. ifade özgürlüğü kazanacak” dedi.

Ne olmuştu?

Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Chris Stephenson Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan üç akademisyen Yard. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yard. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ile dayanışma için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldiği sırada gözaltına alınmıştı.

Gerekçe olarak çantasında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı imzalı 10 adet Newroz davetiyesi gösterilmişti.

Stephenson, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılarak, Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilmişti.

Stephenson, sınır dışı kararını burada beklemeden İngiltere’ye gitmiş, sonrasında hakkında yasak kalkınca Türkiye’ye dönmüştü.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …