amanoslar-casak

Amanoslar’da ilk kez bir vaşak görüntülendi

Orman ve Su İşleri Osmaniye Şube Müdürlüğü’nün kurduğu fotokapanlarla Amanos Dağları’nda ilk kez bir vaşak görüntülendi.

Osmaniye sınırları içerisinde bulunan büyük memeli hayvan türlerinin ve popülasyon yoğunluklarının fotokapan yöntemi ile tespit edilmesine yönelik çalışmalarda, Amanoslar’da olduğu söylenen ancak bugüne kadar hiç görüntülenemeyen vaşak görüntülendi.

Hayvanların geçiş güzergahları arasında bulunan 14 noktaya yerleştirilen sensörlü ve gece görüş özelliğine sahip fotokapanlardan biri tarafından Çardak Yaylası mevkisinde görüntülenen vaşak, söylentilerin doğru olduğunu gösterdi.

Yaban keçisi de görüntülendi

Fotokapanlar ile bölgede daha önce de karaca, yaban domuzu, tilki, oklu kirpi, kuyruksüren ve benzeri yaban hayvanları da saptandı.

Söylenti ve hikayelere konu olan yaban keçisi de, geçen yıl ilk kez fotokapanlar yardımıyla Amanos Dağları’nın Düldül Dağı mevkisinde görüntülendi.

Kedigiller familyasından

Kedigiller familyasından olan vaşaklar, kedilere benzemekle birlikte normal bir kediden 5 kat daha ağırlar.

En irileri 30 kiloya kadar çıkan vaşakların kulakları normal kediye kıyasla daha uzun ve uçları tüylü.

Kış bastırdığında, vaşakların tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile kaplanıyor.

Renkleri kum renginden koyu kahveye kadar değişiyor.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …