abdullah-cakiroglu

Ayşegül Terzi’ye saldıran Çakıroğlu: Pantolon giyseydi daha az tahrik olurduk

Şort giydiği için belediye otobüsünde Ayşegül Terzi’ye saldıran Abdullah Çakıroğlu, polis ifadesinde her saldırgan erkeğin kurduğu cümleleri tekrar etti. Çakıroğlu, “Manen tahrik oldum, yaptım” dedi.

İstanbul’da bir belediye otobüsünde Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için saldıran Abdullah Çakıroğlu’nun, emniyetteki ifadesi ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Mesude Erşan’ın haberine göre, ‘halkı kin ve nefrete teşvik’ suçlamasıyla tutuklanan Çakıroğlu, emniyette verdiği ifadede amcası, kardeşleri ve eşleri ile yaşadığını belirtip, bir aydır da güvenlik görevlisi olarak çalıştığını söyledi.

Psikolojik sorunlar yaşadığını anlatan Çakıroğlu, bir süre Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördüğünü söyledi.

Çakıroğlu, olayın olduğu gün de sabaha kadar çalıştığı için ‘kafasında olayların döndüğü’nü savunup, şunları anlattı:

“11 Eylül 2016, yani Kurban Bayramı’nın arife günü, akşam saat 20.00 sıralarında işyerine gittim. Bütün gece çalıştıktan sonra sabah saat 08.00 sıralarında ikametime gitmek üzere 11 A No’lu belediye otobüsüne bindim. Halen psikolojik sorunlarım sürdüğünden, çalıştığım gece de kafamda yine olaylar dönüyor, kendi kendime konuştuğum oluyordu. Alvarlızade durağında otobüse binip sağ arka tarafta bir koltuğuna oturdum. Kafamı sola çevirdiğimde, oturduğum koltuğun karşı tarafında, bir bayan gördüm. Üzerinde kısa etek vardı. Koltukta bacaklarını yana çevirmiş, müstehcen şekilde oturuyordu. Yılışık bir tavırla bana bakıyordu. Bir anda kendimi kaybettim.

“Yaşadığımız ülkenin ve toplum değerlerinin ayak altına alındığını, bayan şahsın kendisi ve çevresinde bulunan insanlara giyiniş tarzı ile saygı göstermediğini düşündüm. Manevi yönüm ağır bastı. Bir anda koltuktan kalkarak yüzüne doğru bir tekme attım.

“İnsanlar başkalarının inançlarını benimsemeyebilirler ancak yok sayamazlar. Her şeyin bir oluru vardır. Olurunda giyinmiş olsaydı biz de manen tahrik olup bu hareketi yapmazdık, insanlar en azından pantolon veya eşofman giymiş olsalardı daha az tahrik olurduk.”

Çakıroğlu, Ayşegül Terzi’ye attığı tekmeden sonra otobüstekiler tarafından darp edildiğini de iddia etti.

Terzi: Gülen suratı gözümün önüne geliyor

Öte yandan Ayşegül Terzi, saldırının psikolojik sonuçlarına ilişkin rapor almak üzere İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na başvurdu.

Yaşadığı psikolojiyi anlatan Terzi, “Sürekli ağlama duygusu var ve ağlama nöbetleri geliyor. Ağlıyorum. Serbest bırakıldığında gülen suratı hep gözümün önüne geliyor” demişti.

Ne oldu?

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de çalıştığı hastaneden çıkıp evine gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğradı.

Terzi, saldırganın önce “Şort giyenler ölmeli” diyerek sözlü olarak sataştığını, ardından da otobüsün demirinden destek alarak yüzüne tekme attığını söyledi.

Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis, saldırganın 35 yaşındaki Abdullah Çakıroğlu’nu tespit etti ve Üsküdar’da güvenlik görevlisi olarak çalışan saldırganı gözaltına aldı.

Şüpheli, Ayşegül Terzi’ye tekme attığını kabul etti.

Çakıroğlu, ilk ifadesinde ise “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Dün akşam gözaltına alınan Çakıroğlu, adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi için Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasında, saldırganın serbest bırakılmasını protesto etti.

Açıklamada, Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, demokrasiye ve tüm kadınlara atıldığı vurgulandı ve “‘Şort giyen kadınlar ölmeli’ diyen Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılması tüm kadınlar için tehdittir. Benzer suçları başkalarının yapması için cesaret verici bir karardır” denildi.

Terzi ise, açıklamada okunan mesajında “Ben adalete güveniyordum ama ben bugün evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Tüm bu tepkiler üzerine Çakıroğlu hakkında tekrar yakalama kararı çıkartıldı ve tekrar gözaltına alınışının ardından Çakıroğlu, tutuklandı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …