Blair’in başdanışmanı: HDP ve PKK sürece daha fazla dahil edilmeli

1995-2007 yılları arasında Britanya Başbakanı Tony Blair’in başdanışmanlığını yapan ve IRA ile barış görüşmelerinde başmüzakereci olarak yer alan Jonathan Powell’a göre çözüm sürecinin en önemli sorunu tek ayaklı yürüyor olması. 

“Türkiye’de Hakan Fidan ile Öcalan’ın görüşmesine dayanan bir ayak var, bu çok önemli ve büyük bir başarı, ancak bu, sürecin yalnızca bir ayağı. Bunun yanısıra HDP ve dağlardaki gerillalar var. Üç ayağın da var olduğu sağlam bir durum, yalnızca tek ayaklı bu durumdan daha çok hayatta kalma şansına sahip olur.”

Mikroskoptan değil teleskoptan bakmak

imc tv Haber Müdürü Hamza Aktan’a konuşan Powell, dışarıdan bakıldığında sürecin başarılı olduğunu düşünüyor. Bunu da ilginç bir benzetmeyle anlatıyor:

“Bir mikroskoptan bakmak yerine mesafe alarak bir teleskoptan bakarsanız, böyle. Siz burada her gün ‘geçen hafta ne oldu? Dün ne söylendi?’ diyerek yakından bakıyorsunuz ve bir iyi, bir kötü oluyor. Aynı şey Kuzey İrlanda’da bize de oldu. İnsanlar bazen aşırı iyimser bazen de aşırı kötümser oluyorlar. Ancak uzun vadedeki gelişmelere bakmak gerekir.”

Üçüncü taraf anlaşmayı kolaylaştırır

İngiliz diplomat, sürece katılacak üçüncü bir tarafın da anlaşmayı kolaylaştıracağını belirtiyor.

“Aslında üçüncü tarafın olması kesinlikle gerekli değildir. Örneğin Güney Afrika örneğinde, anlaşmaya üçüncü taraf olmadan ulaşıldı. Ancak son 30 yıla baktığımızda görüyoruz ki üçüncü taraf olduğunda bir anlaşmaya varmak çok daha kolay oluyor. Üçüncü taraf varsa süreç başarıya ulaşmakta çok daha fazla şansa sahip.”

Powell’a göre bu nedenle Avrupa Birliği ve ABD’nin de barış görüşmelerine daha fazla destek vermesi gerekiyor.

Seçimin sonuçları süreci etkiler

Genel seçimde alınacak sonuç da sürecin seyrini etkileyecek güçte olacak. Powell, HDP’nin barajı geçip geçmemesinin önemli sonuçları olacağını söylüyor.

“Eğer HDP barajı geçerse PKK’nin bir daha şiddete geri dönmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu bir yönüyle çözüme katkı sağlar. Diğer yandan eğer Meclis’e giremezlerse bu bir sorundur ve o zaman barış sürecinin kendisi daha da önem kazanır. Çünkü Kürt vatandaşlar kendilerinin Meclis’te temsil edilmediğini hissedeceklerdir.”

Halen Britanya’nın Libya özel temsilciliği görevini yürüten Jonathan Powell, dünyadaki silahlı çatışmaların çözümü üzerinde çalışan Inter Mediate isimli düşünce kuruluşunun da kurucusu. Kendi deneyimleri ve çözüm önerilerini anlattığı “Teröristlerle Konuşmak” isimli kitabı önceki hafta Türkçe’de yayınlandı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …