mevlüt-çavuşoğlu-2-1

Çavuşoğlu: Irak’ın açıklamasını iyi niyetli bulmuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Meclisinin TBMM’de yenilenen tezkerenin tekrar kabul edilmesinden sonra yaptığı açıklamayı “iyi niyetli bulmadıklarını” söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile yaptığı ortak basın toplantısında Irak’ın Başika konusundaki açıklamasına dair konuştu.

Çavuşoğlu, Irak Meclisi’nin “Türkiye askerinin ‘işgalci güçler’ sayıldığı ve Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılması” kararını “iyi niyetli bulmadıklarını” söyledi.

Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Irak Meclisinin TBMM’de yenilenen tezkerenin tekrar kabul edilmesinden sonra yaptıkları açıklamayı iyi niyetli bulmuyoruz. Irak halkının tamamını temsil etmediğini çok iyi biliyoruz. Irak’ta konuşlanan ve Türkiye’ye yönelik terör saldırılarını arttıran PKK’ya yönelikti. Bu son tezkerede DAEŞ de dahil edildi.

“Biz isteriz ki, Irak istikrarını ve güvenliğini sağlasın ve bu tür terör örgütlerini ülkesinde barındırmasın. Esasen Irak’ın içinde bulunduğu bu tablo maalesef bölgedeki ülkelerle olan ilişkilerini de etkiliyor. Maliki’nin mezhepçi politikaları Irak’taki tabloyu oluşturmuştur.

“Biz bu iç siyasetten kaynaklanan bu tür alınan kararların geçici olacağını düşünüyoruz ve bu düşüncelerimizi, bakanlığıma davet ettiğimiz Irak’ın Ankara Büyükelçisi ile de paylaştık.

“Irak’a nasıl baktığımızı bu vesileyle Irak Bağdat Yönetimine de ulaştırdık. Bu düşüncelerimi esasen Venezuela’da görüştüğüm Irak Dış İşleri Bakanı Caferi ile de bir kere daha paylaşma fırsatı bulmuştum. Ama biz bunları aşacağımızı düşünüyoruz. İyi niyetli yaklaşımımızı, olumlu yaklaşımımızı ve çabalarımızı devam ettireceğiz.”

Ne olmuştu?

Irak ordusunun Haziran 2014’te ağır silahlarını da geride bırakarak Musul’dan ayrılması üzerine IŞİD kenti ele geçirmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 5 Aralık 2015’te Musul yakınlarındaki Başika kampına asker göndermişti.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi Türkiye’nin askerlerini Başika’dan tamamen çekmemesi halinde askeri operasyonu düşünmek zorunda kalacaklarını açıklamıştı.

Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili, Türkiye’yi “işgalci” olarak nitelemiş, askerlerin sınır dışına çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının, Türkiye askerlerini vurmak için, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’den talimat beklediğini söylemişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türkiye askeri birliğiyle ilgili, “Sayısı 1 Alay civarında olan Türk askeri birliğinin yanındaki tank ve silahlarla Irak güçlerini eğitme gerekçesiyle izin almadan ülke topraklarına girdiğini öğrendik ve Bu Irak’ın egemenliğine karşı riskli bir ihlaldir” açıklamasını yapmıştı.

Irak Meclisi, “Türkiye askerinin ‘işgalci güçler’ sayıldığı ve Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılması” kararını almıştı.

Başbakan Numan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığı işgalci amaçla orada değil, Türkiye bunun tartışma konusu yapılmasına müsaade etmeyecek” demişti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …