cerattepe

Cerattepe davasında karar duruşması 19 Eylül’de

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “ÇED olumlu” raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması 19 Eylül tarihinde, Rize İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması 19 Eylül tarihinde, görülecek.

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi’nce ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edilen Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş., 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED olumlu’ kararı aldı.

Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı.

Mahkeme, bölgede 14 Mart’ta bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı.

Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi.

Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe’deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez dinleyeceği karar duruşması 19 Eylül tarihinde görülecek.

Destek mesajı

19 Eylül tarihinde yapılacak olan Cerattepe davası öncesi sanat ve siyaset dünyasından bazı isimler ile çeşitli gruplar Artvin halkına destek mesajları gönderdi.

Yeşil Artvin Derneği tarafından sosyal medyada paylaşılan görüntülü mesajlarda, Müjdat Gezen, Volkan Konak, Edip Akbayram, Onur Akın, Şükriye Tutkun’un da aralarında bulunduğu sanatçılar ile siyasetçiler Aylin Nazlıaka, Melda Onur ve Alper Taş ve Çarşı Grubu yer aldı.

‘Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez’ diye belirtilen mesajlarda, “Cerattepe doğmamış çocukların geleceğidir. Certtape’ye dokunmayın” ifadelerine yer verildi.

Cerattepe

20 yıldır madene karşı fiili ve hukuki mücadele yürüten Artvin halkı 21 Haziran 2015’ten beri tuttuğu nöbete güvenlik güçleri birçok kez saldırmıştı.

Dünyanın en zengin bitki örtülerinden birine sahip Cerattepe, Kafkasör Yaylası ve Genya Dağı’nda halk yıllardır yapılmak istenen altın, bakır, çinko, gümüş madenciliğine karşı mücadele ediyor.

Kafkasör Hatila Vadisi ve Çoruh Vadisi dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 25 karasal ekolojik bölgesinden biri.

Artvin’in tüm içme suları Cerrattepe’den geliyor. Yanı başında Hatina Milli Parkı, altında ise Kafkasör Turizm Koruma ve Geliştirme alanı var.

İzin istenilen 31,8 hektarlık alanın tamamı ormanlık alan. Proje sahasında kesilecek ağaç sayısı yaklaşık olarak 50.300 adet.

Bölgede ilk kez 1987’de sondajlar yapıldı. 90’lı yıllarda ilk galerinin açılması ile halk tepki gösterdi. 1995’te de Yeşil Artvin Derneği kuruldu.

2005’te maden ruhsatları iptal edildi. 2009’da Danıştay’ca onandı. 2012’de ise yeniden Cerattepe ve Genya’nın içinde olduğu alanlar Özaltın İnş. Tic.ve San. A.Ş.’ye verildi. Özaltın’ın Cengiz İnşaat adına bu ihaleyi aldığı ortaya çıkmıştı. Projeyi Cengiz Holding’in şirketi Et Bakır A.Ş. yürütüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013 yılında firma tarafından ikinci kez hazırlanan ÇED Raporu’nu onayladı. Ocak 2015’te Rize İdare Mahkemesi, bakır madeni projesinin ÇED olumlu kararını iptal etti. Bilirkişi raporunda “Maden ocağı faaliyete geçerse Artvin şehir merkezi yaşam alanı olmaktan çıkacaktır” demişti.

Ancak şirket iptal kararına rağmen bir kez daha ÇED olumlu kararı aldı. 750 kişinin imzasıyla bu rapora karşı da dava açıldı. 21 Ocak 2015’ten beri bölgede halk nöbet tutuyor. Bilirkişi heyeti 14 mart’ta keşif yapacak.

Cengiz Holding Akuuyu nükleer santrali, 3 havalimanı, Ilısu Barajı gibi birçok tartışmalı projenin ortaklarından.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

Cerattepe

Cerattepe davası öncesi Artvin’de 1 ay boyunca eylem yasağı

Rize İdare Mahkemesi’nde yarın görülecek Cerattepe ÇED iptal davası öncesinde Artvin Valiliği, OHAL Kanunu’na dayanarak …