kamuran-yuksek-3

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek tahliye edildi

Tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Partisinin açıklama ve etkinliklerinde yapmış olduğu konuşmalar nedeniyle 6 aydır tutuklu olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması için Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Diyarbakır’a getirildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi, adliye içinde ve çevresinde yoğun önlem alındı.

Duruşmayı izleyenler arasında DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, Meral Danış Beştaş, Ertuğrul Kürkçü, Ferhat Encu, Dilek Öcalan, Britanya Parlamentosu Milletvekili Kate Osamar, Britanya’nın en büyük sendikası olan Unit’in Başkanı Simon Dubbins, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan gibi isimlerin yanı sıra DBP, HDP ve KJA yöneticileri de yer aldı.

Yoğun katılım nedeniyle duruşmanın yapıldığı salon doldu.

Mahkeme heyeti, OHAL’i gerekçe göstererek duruşma salonunda hazır bulunan onlarca avukattan sadece 3’ünün savunma yapmasını ve diğerlerinin izleyici bölümüne geçmesini istedi.

Yüksek, savunmasının ardından tahliye edildi.

Kamuran Yüksek hakkında

36 yaşında. Erzurum’un Karayazı ilçesinden. Ankara Üniversitesi Elektronik Haberleşme Bölümü’nde okudu. Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ve partinin kapatılması üzerine Demokratik Halk Partisi (DEHAP) gençlik kollarında çalıştı.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu’nda yer aldı, genel başkan yardımcılığı yaptı. 2009-2014 yıllarında siyasi nedenlerle cezaevindeydi.

17 Temmuz 2014’te Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) adı Demokratik Bölgeler Partisi oldu. O günden bu yana partinin eş genel başkanı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …