Mesut Fırat: Sendikal faaliyetlerimiz cezalandırılıyor

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat, Banu Güven’le Artı Haber’e konuk oldu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erden ile bugün yaptıkları görüşmeyi anlatan Fırat, Bakan Yardımcısı’na “Siz hangi öğretmeni elinde kazma kürekle hendek kazarken gördünüz?” diye sorduklarını ve cevap alamadıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla 11 bin 285 personelini görevden aldı.

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat, Banu Güven’le Artı Haber’e konuk oldu ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erden ile bugün yaptıkları görüşmeyi anlattı.

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mesut Fırat şöyle konuştu:

“Bir cadı avı başlatılmış durumda”

“Toplamda bugüne kadar 50 binden fazla kamu emekçisinin işten atılması durumu var. Bir cadı avı başlatılmış. AKP iktidarı bugün cemaate operasyon adı altında 15 Temmuz darbesini de fırsata çevirerek, bütün muhalifleri, barış diyenleri, demokrasi diyenleri bertaraf etmek istiyor.

“Kaç tanesi öğretmen, Bakan Yardımcısı da bilmiyor”

“Trajikomik bir durumla karşı karşıyayız. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı açığa alınan 11 bin 285 kişinin kaçının öğretmen olduğunu bilmiyor. Listelerin kendisinde olmadığını ifade ediyor. Ancak yüzde 90’dan fazlasının öğretmen olduğu söylemi var.

“Sendikal faaliyetlerimiz cezalandırılıyor”

“Sendikal faliyetlerimiz için, Gezi süreçlerinde ve 10 Ekim Katliamı’ndan sonra aldığımız grev kararları için, Aralık ayında “Çocuklar ölmesin, barış süreci tekrar başlatılsın” dediğimiz için, o grevle ilgili bir soruşturma yürütülmeden, kendilerini savcı ve yargıçların yerine koyarak böyle bir karara varmışlar.

“Hangi öğretmenin illegal faliyette bulunduğunu gördünüz?”

“Biz Bakan Yardımcına şunu söyledik, “Siz hangi öğretmeni elinde kazma kürekle hendek kazarken gördünüz? Siz hangi öğretmenin bu süreçte illegal faliyette bulunduğunu gördünüz? Gördüyseniz, böyle bir şey varsa neden kolluk gücü ve savcılar en başından gereğini yerine getirmedi? Bu sorumuz üzerine sessiz kaldı ve hiçbir cevap veremedi.”

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …