‘Binali Yıldırım düşük profilli bir başbakan olmayı kabullenmişti’

AK Parti’de yeni genel başkan adayı duyuruldu; Binali Yıldırım dönemi başladı. Banu Güven’le Artı Haber’e konuk olan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, AK Parti’deki ‘düşük profillli başbakan’ tartışmalarını hatırlatarak, “Binali Yıldırım düşük profilli bir başbakan olmayı kabullenmişti” dedi.

Erdem Gül, “AKP’den, ‘Artık düşük profilli bir Başbakan olacak’ seslerini duyduk. Türkiye’de aslında hala fiili bir cumhurbaşkanı ağırlığı siyasette çok yüksek, ama hala yasal olarak en güçlü kurum başbakan olarak bilinir, yürütmenin başı olarak… Ama buna rağmen bir düşük profilden söz edebildiler. Binali Yıldırım da hiç çıkıp, en şanslı aday baştan beri kendisi olmasına karşın, ‘Hayır ben düşük profilli olmayacağım, güçlü bir başbakan olacağım, yetkilerimi kullanacağım’ demedi. Belki de düşük profilli bir başbakan olmayı kabullenmişti” diye konuştu.

Erdem Gül, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevini ‘devretmesine’  ilişkin olarak ise, “Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çok çatışan bir insan değildi. Davutoğlu’nun Erdoğan ile üslup farkları vardı, bu bile kabul edilemez, tahammül edilemez bulundu. Başbakan operasyonunda bunu görmüş olduk” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Erdem Gül, TBMM’de yarın yapılacak olan dokunulmazlık oylamasına ilişkin olarak, CHP’nin tavrının belirleyici olacağından söz etti. Gül, “Yarınki oylama bakımdan en kritik parti CHP’dir. Eğer CHP milletvekilleri geçen oylamadaki tavırlarını sürdürürlerse, evet oyları 367’yi aşmayacaktır” dedi.

 

 

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …