adalet-ve-ozgurluk-istiyoru

Gazeteciler ve meslek örgütleri, ‘Adalet ve Özgürlük’ talebiyle nöbet eylemine başladı

Emek ve demokrasi örgütleri ile gazetecilik meslek örgütleri, OHAL ile birlikte artan gözaltı ve tutuklamalara karşı “Adalet ve Özgürlük” talebiyle nöbet eylemine başladı. Eyleme her salı Çağlayan Adliyesi önünde devam edilecek.

İHD, THİV, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TGS, DİSK Basın-İş ve İstanbul Tabip Odası, “Adalet ve özgürlük” şiarıyla Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde her hafta yapacağı nöbetin duyurusunu yaptı.

Açıklamaya, kapatılan radyo ve televizyon çalışanları da katıldı. “Adalet ve özgürlük istiyoruz” pankartı açılan eylemde, “Özgür basın susturulamaz” sloganı atıldı.

Faruk Eren: Türkiye’de basın özgürlüğünün en dibindeyiz

Açıklamada ilk olarak konuşan, DİSK Basın İş Genel Başkanı ve kapatılan İMC TV’nin Haber Müdürü Faruk Eren, 100’ün üzerinde gazetecinin tutuklu olduğunu, aydın ve meslek örgütleri temsilcilerinin KHK’lerle hukuksuz bir şekilde işten atıldığını, gazete ve televizyon binalarının basıldığını belirterek, “Türkiye’de basın özgürlüğünün en dibindeyiz” dedi.

“KHK’lerle darbe yapılıyor”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi İncilay Erdoğan da, Gezi’de ilk yardımda bulunduklarından ötürü işten atıldıklarını ve haklarında dava açıldığını hatırlattı.

“Halkın sağlığından, hayat kurtarmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Erdoğan, “Nerede bir hayat söz konusu ise bizler orada olacağız. KHK’lerle darbe yapılıyor. İşten çıkartılmamız sadece bizlerin sorunu değil, halkın sağlık hakkının engellenmesidir. Bizler her koşulda sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz” diye belirtti.

“Daha önce 5 kere kapatıldık, yine geri geleceğiz”

Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Derya Okatan ise, radyo ve televizyonların kapılarına mühür vurulduğunu anımsatarak, uygulamanın hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Okatan, “Bizler bu yüzden kapılarımızı açmadık ve içeride darp edilerek gözaltına alındık. CNN’e darbeciler nasıl girdiyse bizlere de öyle geldiler. Daha önce 5 kere kapatıldık ama her seferinde geri döndük, yine geleceğiz bekle bizi İstanbul” dedi.

“Bugün itibari ile 93 gazeteci halen tutuklu”

Daha sonra ortak açıklamayı yapan TGS Genel Başkanı Uğur Güç, OHAL sürecinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, şu bilgileri paylaştı:

“40 bin gözaltı, 20 bin tutuklama yapıldı, 80 bin çalışan açığa alındı. 45 gazete, 24 radyo, 18 televizyon, 15 dergi, 29 yayın evi, 3 haber ajansı kapatıldı. 100 gazeteci gözaltına alındı, 37 gazeteci tutuklandı. Bugün itibari ile 93 gazeteci halen tutukludur. 28 belediyeye kayyum atandı. Bazı şehirlerde Kürt muhtarlar görevden alındı. Toplamda 154 basın kuruluşu kapatıldı. 3 binden fazla basın emekçisi işsiz bırakıldı.”

KHK ile beraber KESK üyesi 200 kamu emekçisinin ihraç edildiğini söyleyen Güç, okulların açılmasına az bir zaman kala toplamda 11 bin 301 eğitim emekçisinin açığa alındığını hatırlattı.

Her salı ‘Adalet Nöbeti’ne

İşten çıkarılan basın emekçilerinin işlerine iade edilmesini talep eden Güç, şöyle devam etti:

“Emek ve demokrasi örgütleri, gazetecilik meslek örgütleri, son dönemde artan gözaltı ve tutuklamalara karşı Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaparak ‘Adalet ve Özgürlük’ talepli eylemin startını verdik.

“’Adalet ve Özgürlük’ eylemine 18 Ekim Salı tarihinden itibaren her Salı Çağlayan Adliyesi önünde devam edeceğiz ve her hafta yapılan saldırıları dile getireceğiz.”

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …