azadiya-welat

Gözaltına alınan 24 Azadiya Welat çalışanından 13’ü serbest

Azadiya Welat gazetesine yapılan polis baskınında gözaltına alınan 24 çalışanında 13’ü serbest bırakıldı. Gözaltındaki 11 kişinin ifade işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Azadiya Welat gazetesinin Diyarbakır’daki merkez bürosuna düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan 24 çalışanından 13’ü serbest bırakıldı.

28 Ağustos’ta Azadiya Welat gazetesinin Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesinde bulunan gazetenin merkez binasına baskın düzenleyen polis, 24 çalışanı gözaltına almıştı.

Polis baskına gerekçe olarak, “Binaya gelen ve gidenlerin çok olduğu” ve “Burada örgütsel toplantı” yapıldığı yönünde kendilerine yapılan ihbarı gerekçe göstermişti.

24 gazete çalışanından 13’ü emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltındaki 11 kişinin ifade işlemleri ise devam ediyor.

Serbest bırakılanların isimleri şöyle: Ahmet Kızılay, Ahmet Boltan, Veysi Altın, Ercan Yeltaş, Mehmet Aydın, Mehmet Emin Aygün, Azime Tarhan, Süreyya Dal, Berhudan Tulpar, Mehmet Hüseyin Şahin, Cengiz Arslan, Ziya Karahan ve Ceylan İpek.

Gözaltına alınanlar

Polis baskınında, Yasemin Sayın, Hayat Yılmaz, Ahmet Kızılay, Arap Turan, Berxwedan Tulpar, Sürreya Dal, Zeynep İzgi, İbrahim Bayram, Engin Özelçi, Ahmet Boltan, Ceylan İpek, Mehmet Emin Kaya, Ziyan Karahan, Veysi Altın,Ercan Yeltaş, Azime Tarhan, Serdal Polat, Cengiz Aslan, Ferit Toprak, Mehmet Hüseyin Şahin, Mehmet Aydın, Pusat Bulut ve Mehmet Emin Akgün gözaltına alınmıştı.

Baskın esnasında büroda misafir olarak bulunan Vesile Tulpar, Bahar Haram, Mecrum Tekol ve A.K. adlı çocuk da gözaltına alınmıştı.

Azadiya Welat

Türkiye’de Kürtçe yayın yapan tek günlük gazete olan Azadiya Welat, yayın hayatına 1992’de haftalık “Welat” adıyla başlamıştı. Gazete 2006’dan beri günlük olarak çıkıyor.

Gazete sayısız dava ve kapatmayla karşılaştı, çok sayıda çalışanı gözaltına alındı ve tutuklandı. 14 Ekim 2014’te Azadiya Welat’ın gazete dağıtımcısıKadir Bağdu’nun sokak ortasında vurularak öldürüldü.

Yazıişleri Müdürü Rohat Aktaş, 20 Aralık 2015’ten beri haber takibi için bulunduğu Cizre’de 23 Ocak’ta top mermisiyle vurulan binanın bodrum katında kolundan yaralı halde mahzur kalmış, en son 6 Şubat’ta irtibat kurulan gazeteci mahsur kaldığı ve yardımın gönderilmediği bodrumda hayatını kaybetmişti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …