feleknas-uca

HDP’li Uca: Türkiye’deki Ezidiler ile Suriyeli sığınmacılar arasındaki fark nedir?

Türkiye’deki kamplarda kalan Ezidi sığınmacıların karşı karşıya olduğu sorunlarla ilgili yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Milletvekili Feleknas Uca, “Ezidiler ile Suriyeli sığınmacılar arasındaki fark nedir?  Hükümet bu uygulamalarıyla sığınmacılara çifte sıtandart uygulamaktadır” dedi.

2014 yılında IŞİD’in Şengal’de uyguladığı soykırımın ardından Diyarbakır Yenişehir Belediyesine bağlı Fidanlık Kamp Alanına gelen ve iki yıldır burada kalan Ezidilerin sağlık hizmetlerinden yararlanamamasına ilişkin Diyarbakır Tabipler Odası, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi’nden temsilciler bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, kamplardaki hastaların da bazıları katıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca’nın okuduğu basın açıklamasında, Fidanlık Kamp Alanı’nda yaşayan Ezidilerin karşı karşıya kaldığı ciddi sağlık sorunlarına dikkat çekildi.

ezidiler

IŞİD zulmünden kaçarak Diyarbakır’daki kampa ilikin yaklaşık 5 bin Ezidi geldiğini, ancak kampta şu anda bin 250 Ezidi’nin kaldığı bilgisini paylaşan Feleknas Uca,  bu süre boyunca kamptaki Ezidilerin Türkiye’de ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Bu sorunların başında sağlık sorunlarının geldiğini söyleyen Uca, şunları ifade etti:

“Çok sayıda Ezidi iki yıldır ülkemizde barındığı halde, ‘mülteci’, ‘misafir’, ‘sığınmacı’ gibi herhangi bir statüye sahip olmadığı için sağlık hizmetlerinin tamamından yoksun kalmış durumdadır. Diyarbakır Fidanlık Kampı’nda yaşayan Ezidiler tanı, teşhis, tedavi ve operasyonel aşamaların hiçbirinden faydalanamamaktadır. Çok sayıda ağır hasta Diyarbakır’da bulunan hastanelere kaldırılmış ancak hiçbir hastane bunları kabul etmemiştir.

“Hala kampta 5 kanser hastası, 15 kalp hastası, 24 diyabet hastası, 9 astım hastası, 34 tansiyon hastası, 42 eklem ağrıları hastası bulunmaktadır. Kronik hastalıklara yakalanmış çok sayıda kişinin hayati tehlikesi devam etmektedir. Yine gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya kalan birçok kişi tedavi olmayı beklemektedir.”

HDP’li Uca, Ezidilerin kamplarda yaşadığı sağlık sorunlarıyla ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması için önergesi verdiklerini ancak buna henüz herhangi bir yanıt alamadıklarını, yine Ezidilerin sağlık sorunları ve statüsüzlüklerinin yol açtığı sorunları defalarca meclis gündemine taşıdıklarını ve bu konuda önergeler verdiklerini, ancak sorunların hala çözülmediğini belirtti.

“Sığınmacılara çifte standart uygulanıyor”

Suriyeli sığınmacıların sağlık hizmetlerinden yararlanabildiğini söyleyen Uca, hükümetin ‘vatandaşlık’ planını da anımsatarak, “Ancak Ezidilerin sağlık sorunları dahil çözülebilmiş değildir” dedi, hükümete çağrıda bulundu:

“Ezidiler ile Suriyeli sığınmacılar arasındaki fark nedir?  Hükümet bu uygulamalarıyla sığınmacılara çifte sıtandart uygulamaktadır. Hükümet biran önce bu politikalarına son vermelidir. Diyarbakır Fidanlık kampımda kalan Ezidi hastalar biran önce tedavi altına alınmalıdır. Ezidilere yapılan bu uygulama İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Türkiye tarafından 1954’te onaylanmış olan ve iç mevzuatımızın bir parçasını oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin temel hak ve özgürlükleri içerisinde yer alan yaşama hakkının ihlaline yol açmaktadır.”

 

 

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …