Deniz-naki

IŞİD’i kınadığı için saldırıya uğradı, Türkiye’den ayrılıyor

Gençlerbirliği’nde oynayan Dersim doğumlu Deniz Naki, Facebook üzerinden IŞİD’i kınadı. Bunun üzerine küfürlü yorumlara maruz kalan Naki Ankara’da saldırıya uğradı. Sözleşmesini fesheden Naki, Almanya’ya dönüyor.

Gençlerbirliği takımında oynayan Deniz Naki, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü kınayan paylaşımlarda bulunduğu için Ankara’da üç kişinin saldırısına uğradı.

Alman Bild gazetesine konuşan futbolcu, “Pazar günü tatil günümüzdü. Yemek almaya gittiğim sırada üç kişi benim yolumu kesti. Bana defolup gitmemi söylediler. Kulübün benim gibilere ihtiyacı olmadığını söylediler. Bu bana yönelik ilk uyarıymış” şeklinde konuştu ve ardından dayak yediğini ve onu rahat bırakmaları için para bile verdiğini söyledi.

Birgün’e de açıklamalarda bulunan Naki, olay sonrasında Gençlerbirliği yönetiminin çözüm olarak ‘sözleşmeyi feshetmeyi’ önerdiğini söyledi. Ayrıca Naki’den son maaşını da iade etmesi talep edildi.

Deniz Naki tüm alacaklarından feragat ederek, ailesinin de endişelerini de gidermek için Türkiye’den ayrılıyor. Ayrılırken bu saldırılardan korkup savunduğu değerlerden vazgeçmeyeceğini ifade eden futbolcu, tüm endişesinin kendisini yalnız bırakmayan takım arkadaşlarının da kendisi yüzünden bu tip saldırılara maruz kalması olduğunu söylüyor.

Sağ kolunda bulunan “Dersim 62” yazılı dövme nedeniyle de bazı kişiler tarafından sosyal medyada tacize uğrayan Naki, Facebook hesabından bir açıklama yapmıştı.

Naki neden Tunceli değil’de Deriim yazdırdığını ‘Ben Dersim doğumluyum, Tunceli değil. Bunu politikacılar gibi çıkar elde etmek için söylemiyorum, bunu söylemekten başka bir seçenek göremiyorum önümde. Bu aynı zamanda yaptırdığım dövmenin nedenidir’ diyerek açıklamıştı.

‘Deniz Naki yalnız değildir’

Devrimci Trabzonsporlular, Gençlerbirliği Kulübü Sporcusu Deniz Naki’ye yapılan saldırıyı kınadı.

Yapılan açıklamada, sahada siyahi futbolculara muz gösterenlerle basın açıklamalarının yapıldığı, ırkçılığı mahkeme kararıyla sabit futbolcuların rakip teknik direktörlere küfürler savurduğu bir futbol ortamında, devrimci ve antifaşist kimliği ile bilinen Gençlerbirliği Kulübü Sporcusu Deniz Naki’nin sokak ortasında Kobani’ye verdiği destek ve İŞİD’i şiddetle kınadığı için saldırıya uğradığı hatırlatıldı.

Naki’ye yapılan bu saldırının ırkçılığın sadece maç öncesi açılan göstermelik pankartlarla “kınandığı” ama herhangi bir yaptırıma konu olmadığı hakim futbol anlayışının nerelere varabileceğinin göstergesi olduğuna işaret eden Devrimci Trabzonsporlular, Naki’nin kulübü Gençlerbirliği ile sözleşmesini feshettiğini ve ülkeyi terk etme kararı aldığını anımsattı.

“Biz suçluları biliyoruz. Futbolu ırkçı, faşist ve gerici düşüncelerin yeniden örgütlendiği bir mecra haline getirmek isteyenler, bir futbolcunun modern çağların en barbar, insanlık dışı oluşumuna eşitlikçi ve devrimci düşüncelerle karşı çıkmasını hazmedememişlerdir.”

Naki’ye yapılan saldırının münferit olmadığını belirten Devrimci Trabzonsporlular, tüm futbol camiasının ve kulüplerin bu olayı kınamasını ve ırkçıların, faşistlerin futboldan şutlanması için somut, gerçekçi adımların atılmasını istedi.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …