meclis-son

Kapatılan televizyon ve radyo kuruluşlarının Meclis’te açıklama yapmasına izin verilmedi

Kapatılan radyo ve televizyon kanallarının temsilcilerinim Meclis kapısında yapmak istediği açıklamaya izin verilmedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan radyo ve televizyon kanallarının temsilcilerinin Meclis’te açıklama yapmasına izin verilmedi.

Televizyon temsilcileri bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ile birlikte Meclis’te basın açıklaması yapacaktı.

Meclis Başkanlığı’nın bugün başlattığı uygulamayla ziyaretçilerle yapılacak basın açıklamaları için ana binanın dışındaki yeni binada salon tahsis edilmesine tepki gösteren gazeteciler, ana binadaki basın toplantı salonu dışında başka bir yerde haber izlememe kararı almıştı.

Sarıhan ve beraberindeki kanal ve radyo temsilleri ile eski salonda basın açıklaması yapmak istedi. Ancak Meclis görevlilerinin izin vermemesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı.

“Basının sürekli alanı daraltılıyor”

Sarıhan, yeni binada belirlenen salona da gitmeyeceklerini belirtirken, açıklama basın kapısı girişinde yapıldı.

Karara tepki gösteren Sarıhan, “basının alanı sürekli daraltılıyor. Kapatılmamış yayın organlarının bu duruma karşı çıkması, sorumluluk üstlenmesi gerekir” dedi.

Basın toplantılarının iktidara yol gösterme, sorunları kamuoyuna tasima amacı taşıdığını belirten Sarıhan, “Cezaevini Meclis’e mi taşıdık? Gözlerimizi kulaklarımızı mı kapatalım? Ne zaman özgürlük ve demokrasi gelecek?” diye sordu.

Basın toplantısını yapacağı konukların, darbeyle bağı olmayan yayın kuruluşları olduğunun belirten Sarıhan, “bunları biz soylemezsek, karanlık nasıl asılacak, doğru yol nasıl çizilecek” dedi.

Ne olmuştu?

Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı ardından yayınlanan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarok TV’nin de bulunduğu 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun kapatılmasına karar verildi.

28 Eylül akşamı Hayatın Sesi, Azadi TV, Jiyan TV, Van TV, TV 10, Denge TV ve Zarok TV TURKSAT’tan çıkarılmış, yayınları kesilmişti.

Mersin’de yayın yapan Radyo Ses, Adana’da yayın yapan Radyo Dünya, Malatya’da yayın yapan Özgür Güneş Radyosu, Urfa’da yayın yapan Radyo Karacadağ ve Mardin Kızıltepe’de yayın yapan Radyo Rengin mühürlenmişti.

29 Eylül’de Yön Radyo yayını durduruldu.

30 Eylül’de Özgür Radyo’nun, İMC TV’nin ve Hayatın Sesi’nin internet sitelerine erişimi engellendi.

3 Ekim’de Med Nûçe TV’nin Fransa merkezli uydu şirketi Eutelsat üzerinden yaptığı yayın kesildi.

4 Ekim’de İMC TV ve Hayatın Sesi TV ve TV 10’na baskın düzenlendi, reji odaları mühürlendi.

Aynı gün, Özgür Radyo binasına gelen polis ekipleri, kapıyı kırarak içeri girerken, çalışanları darp ederek ve yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı; radyonun karasal yayınını kesti.

5 Ekim’de İMC TV, Hayatın Sesi TV ve TV 10’nun kanaldaki malzemeleri TRT’ye yediemin olarak tayin işlemleri başlatıldı.

Kapatılan kanalların arasında yer alan İMC TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Defne Asal ile Hayatın Sesi Televizyonu Genel Müdürü Gökhan Çetin ve Haber Editörü Sultan Özer’in sarı basın kartı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından iptal edildi.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …