ezidi-soykirimi-sergi

“Kendi Topraklarında Yabancı: Şengalli Ezidiler” fotoğraf sergisi

“Kendi Topraklarında Yabancı: Şengalli Ezidiler” adlı fotoğraf sergisi 23 Eylül 2016 Cuma günü Cezayir Sergi Salonu’nda açılıyor.

Zan Sosyal Siyasal İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın yürüttüğü, Ezidilerin 73. Fermanı: Şengal Soykırımı projesi kapsamında hazırlanan “Kendi Topraklarında Yabancı: Şengalli Ezidiler” adlı fotoğraf sergisi 23 Eylül 2016 Cuma günü Cezayir Sergi Salonu’nda açılıyor.

Ezidilerin 73. Fermanı: Şengal Soykırımı projesi, 3 Ağustos 2014’de IŞİD tarafından başlatılan saldırılar sonucunda yaşananları, soykırımdan kaçışı ve kamplardaki yaşamı belgelemek amacıyla planlandı.

Tarihleri boyunca inançlarından dolayı saldırıya, katliamlara maruz kalmış bir halk olan Ezidiler, yaşadıkları bu son saldırıyı 73. Ferman olarak tanımlıyorlar.

Zan Vakfı bu projeyle, Ezidi halkının maruz kaldığı büyük felaketi, bizzat bu saldırıya maruz kalmış insanlarla sözlü tarih yöntemine dayalı derinlemesine görüşmeler yaparak belgelemek; ulusal ve uluslararası kamuoyunun duyarlılığını artıracak etkinliklerle (kitap, konferans, resim sergisi, atölye çalışması gibi) görünür kılmayı amaçlıyor.

Bu çerçevede, Batman, Siirt ve Diyarbakır kamplarında yaşayan Ezidilerle görüşmeler yapıldı.

sergi-afisi-istanbulKamplarda yapılan görüşmelere paralel olarak fotoğraf sanatçısı Fatma Çelik’in objektifinden Ezidilerin kamp yaşamları fotoğraflandı.

Katliam, yerinden edilme, göç, topraklarına geri dönüş, yabancılık ve kamp hayatı gibi temalara odaklanan “Kendi Topraklarında Yabancı: Şengalli Ezidiler” adlı fotoğraf sergisi 23 Eylül 2016 Cuma günü saat 15:00’te Cezayir Sergi Salonu’nda açılacak.

Sergi 23-30 Eylül 2016 tarihleri arasında konuklarını bekliyor.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …