mehmet-altan-ve-ahmet-altan

Kılıçdaroğlu’ndan Altan kardeşlerin tutuklanmasına tepki

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yazar Ahmet Altan ile Prof. Mehmet Altan’ın tutuklanmasına tepki göstererek. “Bu devletin intikam alması demektir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te Taha Akyol’un konuk olduğu programda yazar Ahmet Altan ile Prof. Mehmet Altan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuyla ilgili sözleri şöyle:

“Altan kardeşler, bakın şimdi ben gerçekten bu toplumun vicdanına seslenmek istiyorum. Bayram öncesi gözaltına alıyorsunuz, bunların kaçtığı filan yok, bütün bayram boyunca bunları karakolda tutuyorsunuz. Herkes bayrama gidiyor, bunlar orada.

“Bu devletin intikam alması demektir, devlete yakışmaz bu. Bayramdan sonra birisini tutukluyorsunuz, birisini bırakıyorsunuz, başka bir gerekçeyle gözaltına alıyorsun tekrar hapse atıyorsunuz. Böyle devlet olur mu? Bu mudur darbe ile mücadele etmek?”

Ne olmuştu?

Gazeteci-yazar Ahmet Altan ve Prof. Dr. Mehmet Altan, sosyal paylaşım sitesi üzerinden canlı yayın yapan Can Erzincan TV’de 14 Temmuz ‘da katıldıkları Özgür Düşünce programında söyledikleri sözler nedeniyle 10 Eylül’de gözaltına alınmıştı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Ahmet Altan ve Mehmet Altan programda “darbe çağrışımıyla subliminal [başka bir objeye gömülü] mesaj içeren söylemlerde bulunmakla” suçlanıyordu.

Savcılığın emniyete gönderdiği yazıda “Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın söz konusu programda, darbe çağrışımı mesajı verdikleri, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Cumhurbaşkanı’nı tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri aktarılarak, “(şüphelilerin) darbe girişimini öncesinde terör örgütünce fikir-eylem birliği içerisinde olmadan bilmelerinin ve bunu bir gün önce kamuoyu algısını şekillendirecek biçimde beyan etmelerinin mümkün olmayacağı” ifade edildi.

Yazıda “Demokratik düzende darbe girişimini desteklemenin ve seçilmiş hükümeti tehdit etmenin basın veya ifade hürriyetiyle açıklanamayacağı vurgulanan yazıda, bu şekilde darbe girişiminde bulunan terör örgütü mensubu bir kısım asker şahıslarla iştirak halinde atılı suçu işledikleri iddia ve isnadıyla şüpheliler hakkında arama ve el koyma kararının da hakimlikçe verildiği” ifadeleri yer aldı.

22 Eylül’de Ahmet Altan “haftada bir gün evine en yakın güvenlik birimine imza verme” ve “yurt dışına çıkış yasağı” zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmetti. Mehmet Altan ise tutuklandı.

Ancak Cumhuriyet savcısı Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına itiraz etti. İtirazı görüşen 1. Sulh Ceza Hakimliği yakalama kararı vermesi ardından tekrar gözaltına alındı. Altan, “Silahlı terör örgütüne üye olmak ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklandı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …