nestle-işçisi-grev

Nestle’de grev başladı

Tek Gıda-İş Sendikası, Nestle işvereni ile ilk defa oturduğu toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 900 işçiyle greve çıktı.

Bursa Karacabey’de bulunan Nestle çikolata ve cips fabrikası işçileri Tek Gıda-İş ile patron arasında yılbaşından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine bu sabah 900 işçi greve çıktı.

Fabrika önünde açıklama yapan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türker, yaklaşık 900 mavi yakalı çalışanın sendika üyesi olduğunu söyledi.

“Fabrikada üretim durdu”

İşçiler adına yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin yılbaşında başlandığını belirten Türker şunları söyledi:

“Süreç, 4-5 aydır devam ediyor. Bunun bir yasal prosedürü ve zamanı var. Bu görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması üzerine arabulucuya gidildi. Orada da uzlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

“Umuyorum uzlaşma en kısa zamanda sağlanır. Şuanda fabrikada üretim durdu. Bakım için, yasal sorumluluk gereği içeride kalması gereken belli sayıda işçi arkadaş var. Onların dışında bütün arkadaşlar, dışarıda ve greve katılmış durumda.

“Bizim talebimiz, 600 lira seyyanen ücret artışıydı. İşveren, çok düşük bir teklifle geldi ve bir ortak nokta bulunamadı. Tabii bu demek değildir ki grev, uzun süre devam edecek. Bu görüşmeler, grev başlamış olsa bile her an gerçekleşebilir ve her an bir uzlaşma noktası bulunabilir.

Konuşmanın ardından işçiler, fabrikanın duvarına “Bu iş yerinde grev vardır” yazılı pankartı astı halay çekti.

İşçiler ne istiyor?

Toplu iş sözleşme görüşmelerinde işçiler, esnek çalışmanın kaldırılarak tüm işçilerin kadroya alınmasını, zorunlu fazla mesai uygulamalarına son verilmesini isteyen Tek Gıda-İş, ortalama 7 yıllık çalışan olan ve brüt 1647 TL ücret alan işçiler, 1 yıl için ücretlere seyyanen 555 TL, her kıdem yılı için de 20 TL, 2. yıl içinse enflasyon üzerine 5 puan zam istiyor.

Nestle işvereni ise 0-5 yıla kadar kıdemi olan işçi için 100 TL zam, her kıdem yılı için artı 8 TL, 6-10 yıla kadar 175 TL zam, her kıdem yılı için ise artı 16 TL. 11 yıl ve üzeri işçiler için ise 200 TL zam, her kıdem yılı için de artı 16 TL dayatıyor.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …