recep-tayyip-erdoğan

Nobel Komitesi’nden Erdoğan’a yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Nobel Barış Ödülü sipariş üzerine veriliyor” sözleri üzerine açıklama yapan Norveç Nobel Enstitüsü “Kimseden herhangi bir talimat almıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Nobel Barış Ödülü’nün sipariş üzerine verildiği sözlerine Norveç Nobel Enstitüsü’nden yanıt geldi.

Norveç Nobel Enstitüsü Direktörü Olav Njølstad, Cihan Haber Ajansı’na (CİHAN) yaptığı yazılı açıklamada, komitenin siyasi olarak hiçbir yere bağlı olmadığını belirtti.

Nobel Komitesi’nin, Nobel Barış Ödülü’nün kime verileceği konusunda da hiç kimseden herhangi bir talimat almadığını ifade eden Olav Njølstad “Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki söylemleri yanlış.” ifadelerini kullandı.

Nobel Barış Komitesi önceki yıllarda Norveç Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’na ödülü kazanan kişi ya da kurumlarla ilgili törenden hemen önce bilgi veriyordu. Söz konusu uygulamanın da bu yıldan itibaren kaldırıldığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Grand Tarabya Otel’de geçtiğimiz hafta düzenlenen W20 Zirvesi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çünkü Nobel de siyasi. Çünkü Nobel ödüllerinin nasıl verildiğini zaten çoğunuz biliyorsunuz. Sipariş üzerine Nobel ödülü veriliyor.” demişti.

Geçtiğimiz yıl da Nobel Barış Ödülü’nün açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan, “Nobel diyoruz değil mi? Nobel kararlarını objektif mi veriyor? Asla. Bunları görüyoruz.” demişti.

Nobel Komitesi Basın Danışmanlığı, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Nobel Barış Ödülü’ne layık görülenleri seçen komitenin kendine has kriterleri olduğunu söylemiş, Komite’nin basın danışmanlığı da “Verilen kararlara ilişkin yapılan ‘şahsi’ yorumlara cevap vermiyoruz” demişti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …