zana-kaya-inan-kızılkaya

ÖGC: Kaya ve Kızılkaya’nın tutuklanması özgür basına darbedir

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın tutuklamasına tepki gösteren Özgür Gazeteciler Cemiyeti, “Kaya ve Kızılkaya’nın tutuklanması özgür basına darbedir” açıklaması yaptı.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Özgür Gündem gazetesine yapılan polis baskınında gözaltına alınan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Gazetecilerin tutuklanması hükümet için kara bir lekedir”

“Türkiye’de daha çok gerçeklerin yazılmasına ve karanlıkların aydınlatılmasına ihtiyaç olduğu bir dönemde, gerçekleri yazan ve karanlıkları aydınlatan Özgür Gündem Gazetesi mahkemece kapatıldı.

“Hukuksuz ve insan haklarına aykırı bir şekilde baskın yapılarak 25 çalışanı işkence ile gözaltına alındı. Gözaltına alınan 25 kişiden 22’si serbest bırakılırken Yazar Aslı Erdoğan, Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya tutuklandı.

“DAIŞ çetelerin Türkiye’de gündüz ortasında kalabalığın ortasında bombaları patlatarak katliamlar yapığı bir süreçte insanlık suçu işleyen, katliam yapan ve yaptıran kişi ve kişilerin yakalanıp cezalandırılması yerine gerçekleri yazan, karanlıkları gün yüzüne çıkartan gazeteciler tutuklanmaktır.

“Türkiye’de gerçekleri yazan ve toplumu aydınlatan gazetecilerin tutuklanması Türkiye hükümeti için kara bir lekedir. Türkiye’de kabul edilemeyecek bir ayıptır.

“Biz Özgür Gazeteciler Cemiyeti olarak Aslı Erdoğan, Bilir Kaya ve İnan Kızılkaya’nın tutuklanmasını şiddetle kınıyoruz. Hiçbir şekilde kabul edilecek bir durum olmadığını belirtiyoruz.

“Gerçekleri yazdıkları için tutuklanan gazeteci arkadaşlarımızın sonuna kadar yanlarında olduğumuz belirtir ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesini “örgüt propagandası” suçlamasıyla “geçici” olarak kapattı.

Gazetenin kapatılmasının ardından polis gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yaparak gözaltılar yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan imc tv muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin’in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Aynı gün gazetenin eski genel yayın yönetmeni ve yazarı olan Eren Keskin, yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali ile gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan’ın evlerine de polis baskın yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi  18 Ağustos’ta çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Aslı Erdoğan 19 Ağustos günü tutuklandı.

Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 22 Ağustos’ta tutuklandı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …