abdullah-cakiroglu

Otobüste kadına şiddet uygulayan saldırgan yeniden gözaltında

İstanbul’da otobüste şort giyen Ayşegül Terzi’ye tekme atarak saldıran Abdullah Çakıroğlu hakkında tekrar yakalama kararı çıkarıldı. Çakıroğlu dün akşam tekrar gözaltına alındı.

İstanbul Maslak’ta bir otobüste yolculuk yapan Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için saldıran Abdullah Çakıroğlu serbest bırakıldı. Ancak karar tepki çekince tekrar gözaltına alındı.

Üsküdar’da güvenlik görevlisi olarak çalışan Abdullah Çakıroğlu, dün mahkemeye bile sevk edilmeden serbest bırakılmıştı.

Karar duyulunca sosyal medyada infial yaşandı. Birçok ilde kadınlar sokağa çıkıp eylem yaptı.

Bunun üzerine savcılık Çakıroğlu hakkında “halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek” ve “bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale etmek” suçlamasıyla tekrar yakalama kararı çıkarttı.

Çakıroğlu dün akşam tekrar gözaltına alındı.

Ne oldu?

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de çalıştığı hastaneden çıkıp evine gitmek için bindiği otobüste saldırıya uğradı.

Terzi, saldırganın önce “Şort giyenler ölmeli” diyerek sözlü olarak sataştığını, ardından da otobüsün demirinden destek alarak yüzüne tekme attığını söyledi.

Güvenlik kamera kayıtlarını inceleyen polis, saldırganın 35 yaşındaki Abdullah Çakıroğlu’nu tespit etti ve Üsküdar’da güvenlik görevlisi olarak çalışan saldırganı gözaltına aldı.

Şüpheli, Ayşegül Terzi’ye tekme attığını kabul etti.

Çakıroğlu, ilk ifadesinde ise “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi.

Dün akşam gözaltına alınan Çakıroğlu, adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi için Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasında, saldırganın serbest bırakılmasını protesto etti.

Açıklamada, Terzi’ye atılan tekmenin laikliğe, özgürlüğe, demokrasiye ve tüm kadınlara atıldığı vurgulandı ve “‘Şort giyen kadınlar ölmeli’ diyen Abdullah Çakıroğlu’nun serbest bırakılması tüm kadınlar için tehdittir. Benzer suçları başkalarının yapması için cesaret verici bir karardır” denildi.

Terzi ise, açıklamada okunan mesajında “Ben adalete güveniyordum ama ben bugün evde oturuyorum, o dışarıda dolaşıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …