gülten-akın

PEN: “Deli Kızın Türküsü” hep söylenecek

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi dün kaybettiğimiz şair Gülten Akın’ı anarak, “Kimselerin durup incelikleri anlamaya vakti olmadığı dönemlerde, şiirini ve isyanını inceliklerle dokudu” dedi.

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi dün 82 yaşında hayatını kaybeden şair Gülten Akın için bir açıklama yaptı.

PEN’in açıklaması şöyle:

“Deli Kızın Türküsü’ Hep Söylenecek!

“Şiirimizin toprak anası, üyemiz Gülten Akın  ‘Eserleriyle Yaşayanlar’ arasına katıldı. ‘Rüzgar Saati’ ile girdi şiir evrenin o büyülü dünyasına, ‘Kestim Kara Saçlarımı’ diyerek, başkaldırıyı giyindi, umudu sahiplendi. ‘Kırmızı Karanfil’ ile direnci biledi.

“Yaşamdan, düşünceden ve Anadolu’dan damıttıklarıyla, geleneksel halk şiirinin, Anadolu deyiş ve dilinin tüm nimetlerinden yaralanarak kendi özgün dilini oluşturdu. Kimselerin durup incelikleri anlamaya vakti olmadığı dönemlerde, şiirini ve isyanını inceliklerle dokudu.

“Dizeleri dillerden düşmedi, sayısız dile çevrildi.

“Tiyatro oyunlarında da şiir dili egemendir ve haksızlığa uğramış, acıyı tatmış, dostluğu bellemeye çalışmış, üçkâğıtçıların elinden yakasını kurtarmaya gayret eden, yenilgiyi yengiye dönüştürmeye uğraşan kahramanları konu alır.

“Kazandığı pek çok ödül arasında bir şükran ifadesi olarak P.E.N Şiir Ödülü de var. Ustamız Gülten Akın’ı saygı ve sevgi ile uğurluyoruz.”

Gülten Akın

1933’te Yozgat’ta doğan Gülten Akın’ın ilk şiiri 1951’de Son Haber gazetesinde yayımlandı.

Şiirleri daha sonra Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı. 1955’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1956’da evlendi, beş çocuk büyüttü.

Büyük ölçüde folklor öğelerinden yararlanan Akın’ın şiirleri zamanla toplumsal sorunlar üzerinde yoğunlaştı.

Akın, şiir üzerine yazılarından oluşan ‘ Şiiri Düzde Kuşatmak ‘ (1983) kitabında, halk kaynağına inme isteğini, “Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak” sözleriyle açıklıyordu.

Avukatlık ve öğretmenlik yapan Akın,. 1956’da Yaşar Cankoçak’la evlendi. 1958-1972 arasında Gevaş, Alucra, Gerze, Saray’da ilçelerinde yaşadı. Kahramanmaraş’ta avukatlık ve öğretmenlik yaptı.

1972’de Ankara’ya yerleşti. Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu ‘nda çalıştı. Kültür Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğinde yaptı. İnsan Hakları Derneği, Halkevleri, Dil Derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı. 1978 yılında emekliye ayrıldı.

Bazı şiir kitapları: Rüzgâr Saati (1956), Kestim Kara Saçlarımı (1960), Sığda (1964), Kırmızı Karanfil (1971), Maraş’ın ve Ökkeş’in Destanı (1972), Ağıtlar ve Türküler (1976), Seyran Destanı (1979), İlahiler (1983), Sevda Kalıcıdır (1991), Sonra İşte Yaşlandım (1995), Sessiz Arka Bahçeler (1998), Uzak Bir Kıyıda (2003), Beni Sorarsan (2013)

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …