pentagon-sozcusu-yuzbasi-jeff-davis

Pentagon: ABD askeri, Türkiye’nin talebi doğrultusunda destek verdi

Pentagon, Türkiye’nin talebi üzerine Amerikan özel kuvvetlerinin, Cerablus ve El-Rai’de Türkiye birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin talebi doğrultusunda bazı Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin, Suriye sınırındaki Cerablus ve El-Rai (Çobanbey) bölgelerindeki operasyonlarda destek verdiğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’de, Azez-Rai hattı arasındaki operasyona ABD askerinin de destek verdiğini açıklamıştı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Türkiye’nin talebi doğrultusunda Cerablus ve El-Rai bölgelerinde Amerikan özel kuvvetlerinin Türkiye birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini belirtti.

Davis “Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin Türk birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere verdiği destek, IŞİD’le mücadele eden diğer yerel unsurlara da veriliyor” dedi.

Türkiye-Suriye sınırının, hem Suriye’de hem de Irak’ta IŞİD’le mücadele anlamında stratejik olarak çok önemli olduğunu belirten Davis, IŞİD’in Türkiye’ye, bölgeye ve daha sonra da Avrupa ve ABD’ye ihraç etmeye çalıştığını ifade etti.

“Türkiye-Suriye sınırı stratejik olarak çok önemli”

Pentagon sözcülerinden Adrian Rankine-Galloway de Türkiye’nin talebi üzerine bazı Amerikan özel kuvvetleri birliklerinin, Türkiye-Suriye sınırında Türkiye birliklerine ve Suriyeli muhalif güçlere destek verdiğini söyledi.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinin tamamen IŞİD’ten temizlenmesi yolunda atılacak tüm adımlara destek vermeye devam edeceğini belirten Galloway, nihai hedefin IŞİD’in yenilmesi olduğunu dile getirdi.

IŞİD’in tüm lojistik kaynaklarının kesilmesinin önemli olduğunu belirten Galloway, bu bakımdan Türkiye-Suriye sınırının IŞİD unsurlarından temizlenmesinin stratejik anlamda değerli olduğunu belirtti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …