Quebec-hayvan-yasasi

Quebec, hayvanların duygusal varlıklar olduğunu yasalaştırdı

Kanada’nın Quebec eyaletinde, hayvanların da insanlar gibi biyolojik ihtiyaçları olan, duygusal varlıklar olduğu yasalaştı.

Yeni Zelanda’nın ardından Kanada’nın Quebec eyaleti de hayvanların insanlar gibi biyolojik ihtiyaçları olan, duygusal varlıklar olduğunu yasalaştırdı.

Ulusal Meclis’in 54. Yasası altında artık hayvanlar bir eşya olarak değil; insanlar gibi acıyı, mutluluğu, heyecanı, gerginliği hissedebilen duygusal varlıklar olarak kabul ediliyor.

Vahşi yaşama ve hayvanların doğal hayatına uygun alanlar yaratabilmek adına bugüne kadar birçok yasa çıkaran ve koruma bölgesi oluşturan Quebec eyaleti, 54. yasa ile birçok maddede iyileştirmeyi sağlamış oldu.

gaiadergi.com’da yer alan habere göre,  yasanın içeriği şu maddelerden oluşuyor:

– Hayvanların biyolojik ihtiyaçları olan duygusal varlıklar olarak tanımlanması.

– Hayvanların huzurunu bozacak, onları stres altında bırakacak muamele gösterenlerin cezalandırılması.

– Hayvan dövüşlerinin ve buna mahal verecek donanımı bulundurmanın yasaklanması.

– Hayvanları terk etmenin ve sokağa atmanın yasaklanması.

– Hayvanlarda zarara sebep olan ve onlara kötü muamelede bulunan veterinerlerin ihbar edilmesi zorunluluğunun getirilmesi.

– Cezaların 250 bin dolar sınırına kadar yükseltilmesi.

Balıkçılık, Gıda ve Tarım Bakanı Pierre Paradis, bu gelişmeyi şu sözlerle ifade ediyor:

“Hayvan Yasal Savunma Fonu’nun 2014 raporuna göre, geçtiğimiz üç yıl içerisinde Quebec, ‘hayvanları suistimal etmek için en uygun eyalet’ olarak gösteriliyor.

“Bu bizim için kabul edilemez bir durum. Çıkardığımız yasa ile hükümetin hayvan suistimali konusunda büyük bir yol kat ettiğine inanıyorum. Yapılan düzenlemeler Avrupa’nın en duyarlı şehirlerinin yasalarına dayanmakta.

“Bu konuda Hayvan Yasal Savunma Fonu’nun gösterdiği en iyi üç Kanada eyaleti olan Manitoba, Ontario ve Britanya Kolumbiyası’nı temel alarak biz de ülkemizin güzelleşmesine katkıda bulunduk.”

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

hrw-imc-tv

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Türkiye’de eleştirel haberciliğin sonuna gelindi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’deki muhalif televizyon ve radyoların kapatılmasını “eleştirel habercilik yapmanın sonu” olarak …