sirnak-cezaevi

Şırnak Cezaevi’nde iki çocuğun ölümüne neden olan yangın Meclis gündeminde

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Şırnak Cezaevi’nde çıkan ve iki çocuğun ölümüne neden olan yangınla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Önergede, çocuk koğuşunda uyuz salgını olduğu ve çocukların tedavi edilmediği için yangın çıkardığı bilgisine yer verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Şırnak T Tipi Cezaevi çocuk koğuşunda 28 Eylül’de çıkan ve iki çocuğun ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yangının çıkış nedeni ile ilgili açıklama yapılmadığına dikkat çekilen önergede, tutuklu ve hükümlülerle görüşen avukatların şu bilgileri kamuoyuyla paylaştığı belirtildi:

“Çocuk koğuşunda kötü koşullar nedeniyle uyuz salgını baş göstermiş. Çocuklardan ikisi de bu salgın nedeniyle hastalanmış.

“Çocuklardan ikisi bu salgın nedeniyle yeni tutuklananların ilk önce kaldığı hücre tipi koğuşa tedavi edilmek üzere bir nevi karantinaya alınmış. Burada uzun süre kalmalarına rağmen herhangi bir şekilde revire veyahut kendi koğuşlarına alınmıyorlar.

“Çocuklar ısrarla görevlilere buradan çıkmak istediklerini söylemelerine rağmen çıkarılmıyorlar ve tedavi de edilmiyorlar.

“Çocuklar dışarı çıkarılmıyorlar, buna tepki olarak odayı yakıyorlar”

“En son olay akşamı ranzaları kapıya dayayıp buna tepki olarak odayı ve kendilerini yakıyorlar.

“16 yaşındaki çocuk hayatını kaybederken diğeri de ağır yaralı iken kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

“Çocuk koğuşundaki şartların değiştirilmemesi, sağlık sorunlarının devam etmesinden dolayı koğuşlarda kalan diğer tutuklu ve hükümlüler bu uygulamalara tepki olarak açlık grevine başladı.

“Cezaevi koşulları özellikle son dönem tutuklamalarla beraber korkunç boyutlara ulaşmış.”

Sorular

Önergede şu sorulara yer verildi:

*Şırnak T Tipi Cezaevinde 28 Eylül 2016 tarihinde çıkan yangının çıkma sebebi nedir?

*Yangının çıkma nedeni ile ilgili basına yansıyan teknik bir arıza iddiası doğrulanmış mıdır? Doğru ise konu ile ilgili ihmali olanlar hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?

*Yangının çıkma nedeni ile ilgili basına yansıyan tutuklu ve hükümlülerin isyan çıkardıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise isyan gerekçeleri nedir?

*Yangın ile ilgili cezaevi yönetiminin herhangi bir ihmali söz konusu mudur? Konu ile ilgili başlatılan bir soruşturma var mıdır?

*Konu ile ilgili yangın gününe ait kamera kayıtları incelenmiş midir?

*Yangın nedeniyle yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlüler kimlerdir?

*Yangın nedeniyle tedavi altında olan tutuklu ve hükümlü var mıdır?

*Yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlülerin hücrede olma gerekçeleri nedir?

*Yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlülerin uyuz hastalığından kaynaklı karantinaya alınıp, tedavilerinin yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

*Söz konusu yangın ile ilgili inceleme yapmak amacıyla bağımsız heyetler inceleme başvurusunda bulunmuş mudur? Bağımsız heyetlerin inceleme talebinin sonucu nedir?

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …