kitap-tanitim

‘Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı ve Kürtler’ kitabı çıktı

“Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı ve Kürtler” kitabı, Amara Yayıncılık’tan çıktı. Prof. Dr. Norman Paech ile Dr. Sebahattin Topçuoğlu’nun kaleme aldığı kitap, kendi kaderini tayin ve özerklik meselesini hukuksal bir inceleme olarak işliyor.

Hukukçu ve siyasetçi Prof. Dr. Norman Paech ile Dr. Sebahattin Topçuoğlu’nun kaleme aldığı “Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı ve Kürtler” kitabı, Amara Yayıncılık’tan çıktı.

Kürt meselesini Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı bağlamında ele alan kitap, dünyadaki kendi kaderini tayin ve özerklik örneklerine de yer veriyor.

“Self determinasyonu” hukuksal bir inceleme olarak işleyen Prof. Peach ve Dr. Topçuoğlu, Kürtlerin bağımsız bir halkın özelliklerine sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Özerklik ile devletten ayrılma talebinin uluslararası boyutlarına eğilen bu kitap, Kürtlerin özyönetim talebinin yoğun olarak tartışıldığı bu süreçte, söz konusu talebin hukuki ayağını detaylı olarak okurla buluşturuyor.

Arka kapak yazısından

“Her şeyden önce, halkların -o halde Kürtlerin de- talebi olan, sınırsız kendi kaderini tayininin politik koruyucu bir içeriği vardır. Bu, birlikler, örgütler, seçimler ve aynı şekilde medyada bulunan temsilciler üzerinden gerçekleşen basit politik katılımı aşar. Burada söz konusu olanın devlet içinde politik örgütlenme olduğu açıkça belli etmek için, en iyi bir şekilde özerklik veya özyönetim kavramıyla betimlenir.”

kitapKünye

Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı ve Kürtler
Norman Peach ve Sebahattin Topçuoğlu
Çeviri: Sebahattin Topçuoğlu
Editör: Bekir Avcı
//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …