binali-yildirim

Yıldırım: Bağdat’ın açıklamaları tehlikeli ve kışkırtıcı

Başbakan Yıldırım, Başika kampındaki askerlerin durumuna ilişkin Bağdat hükümeti tarafından yapılan açıklamalara ilişkin, “Bağdat’ın bu ve buna benzer açıklamalarını tehlikeli ve kışkırtıcı bulunuyorum” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım AK Parti kampı öncesi toplantı yaptı.

Kameralar karşısına geçen Yıldırım soruları yanıtladı:

Irak

“Bizim askerimiz orada piknik yapar mı asker görevini yapar. Türk askeri orada görevini yapıyor. Dünyanın belası DAEŞ’le mücadele ediyoruz.

“Tüm ülkeler Irak’ya terörle mücadele ediyor. Dolayısıyla Bağdat’ın bu ve buna benzer açıklamalarını fevkalede tehlikeli ve kışkırtıcı buluyorum.

“Askerimiz bugün gitmiş değil. Bağdat hükümeti buna takılacağına yıllardır bağrında beslediği ve Türkiye’nin canını yakan terör örgütüne karşı yapacağı bir şey varsa onu yapsın.

“Ayaküstü bu tartışmlara girmeye gerek yok. Biz Irak’ta neyin var olduğunu gayet iyi biliyoruz. Irak neden bu açıklamaları vakti geldiğinde açıklarız.

BM’nin acil toplantıya çağrılması

“Olabilir, Herkes Birleşmiş Milletleri toplantıya çağırabilir. Birleşmiş Milletler’de 5 ülkenin kararları alınıyor. BM’nin güvenilirliği her gün daha da sorgulanıyor.

Eğitim’de tam gün uygulaması

“Tepkiler genelde iyi ama öğrenciler biraz mutsuz. Normal biz de öğrenciyken okul olmadığı zaman daha mutlu olurduk. Sıkıştırılmış programlarla değil tam gün rahat programlarla eğitilmeleri onlar için önemli.

“Bu aynı zamanda çalışan aileler için de iyi. Dersliklerin az olması eleştiri değil gerçek ama biz bu uygulamaya tam olarak 2019 yılında geçecez. Aşama aşama öncelikle büyük şehirlerimizde gereken derslikler yapılacak.”

Ne olmuştu?

Irak ordusunun Haziran 2014’te ağır silahlarını da geride bırakarak Musul’dan ayrılması üzerine IŞİD kenti ele geçirmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 5 Aralık 2015’te Musul yakınlarındaki Başika kampına asker göndermişti.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi Türkiye’nin askerlerini Başika’dan tamamen çekmemesi halinde askeri operasyonu düşünmek zorunda kalacaklarını açıklamıştı.

Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili, Türkiye’yi “işgalci” olarak nitelemiş, askerlerin sınır dışına çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının, Türkiye askerlerini vurmak için, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’den talimat beklediğini söylemişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türkiye askeri birliğiyle ilgili, “Sayısı 1 Alay civarında olan Türk askeri birliğinin yanındaki tank ve silahlarla Irak güçlerini eğitme gerekçesiyle izin almadan ülke topraklarına girdiğini öğrendik ve Bu Irak’ın egemenliğine karşı riskli bir ihlaldir” açıklamasını yapmıştı.

Irak Meclisi, “Türkiye askerinin ‘işgalci güçler’ sayıldığı ve Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılması” kararını almıştı.

Başbakan Numan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığı işgalci amaçla orada değil, Türkiye bunun tartışma konusu yapılmasına müsaade etmeyecek” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Meclisinin TBMM’de yenilenen tezkerenin tekrar kabul edilmesinden sonra yaptığı açıklamayı “iyi niyetli bulmadıklarını” söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım ise, Irak Meclisinin kararıyla ilgili, “Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ’la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecek” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesİ Yönetimi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Başika ve Duberdan kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığı’nın bilgisi ve rızası dahilinde kurulduğunu söyledi.

ABD öncülüğündeki IŞİD’e karşı koalisyon güçleri Sözcüsü John Dorrian ise, yaptığı açıklamada, Irak’a koalisyona bağlı gelecek yabancı güçlerin ülke hükümetinin onayı dahilinde orada bulunması gerektiğini söyleyerek, Musul yakınındaki Başika’da yerel güçleri eğitim amaçlı bulunan Türkiye askerlerinin koalisyonun parçası olmadığını açıklamıştı.

Irak, Türkiye’nin Irak toprakları ve iç işlerine müdahale ettiğini belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplanmaya çağırdıklarını açıkladı.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …